Vårt P2011-lag har spelat tillsammans i cirka fem års tid och vi har tränat och matchat i otaliga timmar med grund i femmanna-fotbollen. Igår lördagen den 10/10 spelade vi våra sista matcher på liten plan och med små mål. Vi säger nu "Tack och Hej 5-manna!" och ser fram emot att ta klivet till sjumanna-fotbollen!
Sjumanna är delvis en annan sport än fem-manna. Det kommer att bli en hel del nytt och mycket lärorikt och överraskande längs vägen. Det blir större ytor, mer löpning och mycket större mål! Vi ledare ser fram emot att fortsätta vår roliga resa med killarna och de känns redo för att ta steget.
Nu har vi två veckor träningsuppehåll och sedan är planen att starta upp träningen igen den 26/10. Vi ledare återkommer med information om vinterschemat så snart vi har fått det av kansliet! Hör av er till oss om ni har några frågor!
// Ledarna för GIF Nike P2011