Seger mot ett bra Vellinge
Vellinge IF – GIF Nike 0-2 (0-0)
Så fick vi då den revansch på Vellinge som vi väntat på sedan seriematchen i höstas. Segern skrevs till 2-0 (0-0) efter det att Hogr på ett magiskt sätt skruvat in en frispark och Jonte slagit in en retur på skott från Jagge.
Båda lagen valde inledningsvis att försvara sig lågt viket innebar mycket bollövertag ”utanför” farliga ytor för det lag som var anfallande. Varken vi eller Vellinge var för dagen skickliga nog att på riktigt såra de låga försvarsspelen, även om vi ändå skapade ett par tre riktiga frilägen. Men antingen sköt vi utanför eller så gjorde Vellinges målvakt fina räddningar.
- Ganska tempofattigt och slarvigt passningsspel i första. För mycket letande istället för att välja ett snabbt alternativ och få fart på passningsspelet. Försvarsmässigt var aggressiviteten från förra helgen som bortblåst, men med mycket folk hemåt blir det ändå svårt för motståndarna att skapa något vettigt, sa tränare Uffe Jansson.
Efter paus blev det lite mera energi och kamp i spelet från Nikes sida. Det blev öppnare och omställningsspelet för båda lagen blev mera framträdande. Men stabila försvar i kombination med felbeslut från anfallande lag gjorde att det trots allt inte blev någon målschansorgie.
- Målen föll under sista halvtimmen och det visar än en gång att orkesmässigt ligger vi långt fram. Vi har haft problem med Vellinge tidigare så jag är glad för att vi lyckades vinna, även om totalprestationen inte var riktigt som jag hoppats, säger tränare Per Harrysson. Vellinge är definitivt klassen bättre i år och kommer säkerligen vara med i absoluta toppen i sin serie. Men vi hittar ett sätt att vinna och vi håller nollan på bortaplan och det kommer vara viktigt i år, avslutar Harrysson.


















































